Parametry techniczne
- nominalna moc grzewcza: 10,0kW
- nominalna moc pieca: 6,0kW
- nominalna moc płaszcza wodnego: 5,0kW
- maksymalna moc grzewcza: 11,0kW
- pojemność płaszcza wodnego: 16L
- klasa efektywności energetycznej: A
- index efektywności energetycznej: 110
- waga netto: 52kg
- waga brutto: 57kg
- Zawory: 5/4 cal
- zalecane akcesoria do podłączenia: BLIST
- górny wylot spalin: średnica Ø 120mm
- wydajność: 71%
- emisja CO przy 13% O2: 0,27%
- emisja pyłków przy 13% O2: 28,16mg/Nm3
- zawartość NOx przy 13% O2: 103,81 mg/Nm3
- zawartość OGC przy 13%: 45,37 mg/Nm3
- przepływ spalin: 5,16 g/s
- temperatura spalin: 348°C
- średni ciąg spalin: 12 – 14 Pa
- zużycie paliwa: 1,50 kg/h
- rodzaj paliwa: zalecane sezonowane drewno liściaste o wilgotności ≤20%* mg/Nm3, brykiety, węgiel tylko jako dodatek do 10%
Piec KREKA E wyjątkowy kominek płaszczem wodnym
Wolnostojący piec kominkowy o nazwie KREKA E z płaszczem wodnym to niezwykle wydajne urządzenie grzewcze o prostym, modnym i nowoczesnym wyglądzie. Piec dzięki maksymalnej mocy 15 kW jest w stanie ogrzać powierzchnię do 150m2. Nasze kominki łączą w sobie tradycyjny kominek z wizją ognia wraz z nowoczesnym rozwiązaniem systemu centralnego ogrzewania.
Płaszcz wodny – ogromna zaleta
Główną zaletą pieca jest wbudowany płaszcz wodny i możliwość podpięcia pieca do systemu centralnego ogrzewania w układzie otwartym i zamkniętym. Piece z płaszczem wodnym umożliwiają ogrzewanie wody na potrzeby centralnego ogrzewania jak i wody użytkowej. Płaszcz wodny jest zbudowany z podwójnych ścianek, które otaczają komorę spalania. Ogień znajdujący się w palenisku ogrzewa wodę przepływającą przez płaszcz wodny, która z kolei może zasilać centralne ogrzewanie lub wodę użytkową. Tym właśnie różni się ten rodzaj kominka od rozwiązań tradycyjnych, gdzie ogrzewane jest tylko powietrze, a znaczna część ciepła jest niewykorzystana i ucieka przez komin wraz z gazami spalinowymi.
Lepszy niż tradycyjna koza – porównajmy
Piece KREKA E mogą pracować w układach otwartych i zamkniętych współpracując z kotłami gazowymi. Mogą być zatem głównym bądź awaryjnym źródłem ciepła. Inwestycja w piec z płaszczem wodnym jest opłacalna a koszty zwracają się po sezonie użytkowania takiego pieca. Najbardziej efektywnym i wygodnym rozwiązaniem jest połączenie kominka z płaszczem wodnym w jednej instalacji z kotłem gazowym lub olejowym, aby zachować możliwość stosowania dwóch rozwiązań ogrzewania pomieszczeń. Płaszcz wodny to realne oszczędności wynikające z możliwości jednoczesnego ogrzewania wszystkich pomieszczeń przy takim samym (jak przy zwykłych piecach) wykorzystaniem opału. Zakup pieca z płaszczem wodnym (około 30% więcej od zwykłego pieca) może zwrócić się już w trakcie jednego sezonu grzewczego, dlatego polecamy ten produkt, jako bardzo dobre rozwiązanie do ogrzewania.
Najważniejsze zalety kominków z płaszczem wodnym (centralnego ogrzewania)
- mogą służyć jako główne lub awaryjne źródło ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej współpracując z kotłami gazowymi w jednym układzie centralnym
- mogą ogrzewać kilka pomieszczeń jednocześnie, dzięki temu są bardziej ekonomiczne i wydajne
- w porównaniu z piecami bez płaszcza są droższe, ale dzięki ich wydajności różnica w cenie zwraca się już po jednym sezonie
- dają lepszy komfort ciepła w porównaniu z tradycyjnymi kominkami
- łączą w sobie zalety tradycyjnego kominka (wizja ognia) i nowoczesnego systemu centralnego ogrzewania (CO).
ECODESIGN 2022 (EKOPROJEKT 2022), znak CE, EN-13240:2006
Od roku 2022 zacznie obowiązywać norma zwana EKODESIGN (tzw. EKOPROJEKT), który w swoim założeniu ma na celu eliminację z rynku nieefektywnych i nieekologicznych piecy i kominków. Wybierając nasz produkt możesz być spokojny, gdyż spełnia on już surowe wymogi tej normy. Kominki stalowe KREKA E zostały już dostosowane do surowych wymogów norm bezpieczeństwa, wydajności oraz emisji spalin, które zawarte są w normie EKODESIGN 2022. Wybierając zatem nasz produkt jesteś gotowy na nadchodzące zmiany. Kominki KREKA E posiadają znak bezpieczeństwa CE umieszczony na tabliczce znamionowej oraz normy zawarte w EN-13240:2006. Dzięki temu masz pewność, że jest to bezpieczne urządzenie grzewcze.
Bezpieczeństwo i certyfikaty
- znak CE: TAK / umieszczony na tabliczce znamionowej
- znak EN-13240:2006: TAK
- zgodność z ECO Design 2022 (EKOPROJEKT): TAK
Funkcjonalność
- system czysta szyba: TAK
- deflektor spalin: TAK
- regulacja szybkości spalania: TAK
- regulowany szyber: TAK
- wizja ognia: TAK – japońska szyba żaroodporna do 800°C
- wyjmowany żeliwny ruszt: TAK
- wyjmowany popielnik: TAK
- półka na drewno pod paleniskiem: TAK
Wymiary
- wymiary zewnętrzne: szerokość: 475mm x głębokość: 370mm x wysokość: 750mm
- wymiary paleniska: szerokość: 370mm x głębokość: 260mm x wysokość: 315mm
- wymiary opakowania: szerokość: 495mm x głębokość: 400mm x wysokość: 780mm
- wymiary szyby: szerokość: 195mm x wysokość: 130mm
- wymiary rusztu: szerokość: 190mm x głębokość: 145mm x grubość: 10mm
Wolnostojące kominki typu koza – dlaczego warto?
Wolnostojące piece kominkowe typu koza w ostatnich latach stały się bardzo popularne za sprawą wygodnej i szybkiej instalacji, wysokiej wydajności oraz atrakcyjnemu i ciekawemu wyglądowi. Oczywiście największą zaletą kominków koza jest wizja ognia, która stwarza niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu. To właśnie za sprawą “wizji ognia” kominki zawsze pozostaną wyjątkowym elementem wyposażenia każdego domu czy mieszkania. Współczesne kominki charakteryzują się różnorodnym designem, formą, budową. Mamy do wyboru przeróżne kształty, materiały, kolory i moce – wszystko po to, aby idealnie dobrać i dopasować swój wymarzony kominek.
Kominek KREKA E – wysoka europejska jakość
Wolnostojący piec kominkowy KREKA E to bardzo wydajne urządzenie grzewcze o prostym i nowoczesnym wyglądzie. Piec dzięki maksymalnej mocy 15 kW jest w stanie ogrzać powierzchnię do 150m2. Model kominka KREKA E to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych kominków na naszym rynku. Europejskie pochodzenie – kominki KREKA E są produkowane w Serbii w jednej z największych i najnowocześniejszych fabryk w Europie. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz nowoczesnej zautomatyzowanej linii produkcyjnej kominki cechuje wysoka jakość wykonania. Kominki stalowe KREKA E od lat cieszą się uznaniem wielu klientów. Obecnie kominki KREKA E należą do grupy najatrakcyjniejszych produktów pod kątem jakość / cena.
Kominek KREKA E – sprawdzone rozwiązanie!
Kominek KREKA E to jeden z bestsellerów rynku europejskiego. Solidna jakość wykonania, prostota stylu, wysoka jakość zastosowanych materiałów, certyfikowane bezpieczeństwo – a wszystko za super cenę, to cechy, które sprawiają, że kominek ten cieszy się uznaniem na rynkach europejskich. W Polsce od kilku lat jest jednym z najlepiej sprzedających się urządzeń grzewczych z płaszczem wodnym. Jego jakość i solidność doceniło już bardzo wiele klientów.
1. Wylot spalin wyposażony w regulowany szyber, czyli przepustnicę. Służy ona do regulacji siły ciągu, co wpływa na zmianę wydajności kominka. Przy otwartym szybrze ciąg kominowy jest największy, powodując szybkie spalanie opału i zwiększając moc kominka, przy przymkniętym szybrze zmniejsza się ciąg kominowy i szybkość spalania. W swojej ofercie posiadamy wszystkie akcesoria do odprowadzania podłączenia kominka.
2. Mocne i duże drzwi załadunkowe – dzięki dużym drzwiczkom załadunkowym (na szerokość prawie całego kominka) mamy dostęp do praktycznie całego paleniska dzięki czemu możemy wkładać duże polana drewna. Drzwi wykonane są z jednego kawałka przetłoczonej blachy.
3. Mocne i masywne zawiasy – nasz kominek jest wyposażony w mocne i trwałe zawiasy, które doskonale sprawdzają się podczas codziennej eksploatacji. Zawiasy umożliwiają np. demontaż drzwiczek na czas okresowego czyszczenia czy konserwacji kominka.
4. Antyoparzeniowa rączka ebonitowa z domknięciem to sprawdzone i dobre rozwiązanie zapewniające szybkie, bezpieczne i wygodne użytkowanie pieca. Zastosowany materiał (ebonit) jest bardzo trwały i odporny na działania wysokiej temperatury.
5. Japońska szyba żaroodporna do 800°C – zapewnia bezpieczne korzystanie z pieca nawet przy bardzo wysokich temperaturach. Użycie wysokiej jakości szkła żaroodporego w połączeniu z deflektorem spalin i szamotowym wypełnieniem zmniejszają w znacznym stopniu brudzenie się szyby podczas procesu spalania – szyba dłużej pozostaje czysta.
6. Deflektor – czyli tzw. „półka dymowa” umieszczona w górnej części pieca nad paleniskiem bezpośrednio przy wylocie spalin. Co daje deflektor spalin ? Przede wszystkim powoduje to, że ogrzane powietrze z komory spalania nie trafia bezpośrednio do komina. Piec KREKA E jest piecem o nowej konstrukcji i posiadają komorę wtórnego spalania, czyli półkę dymową. Odbywa się tam proces dopalania cząstek opału, które nie zostały wcześniej spalone. Uzyskiwane w tym procesie dodatkowe ciepło zwiększa efektywność i wydajność pieca. Ochłodzone i mniej zanieczyszczone spaliny trafiają do komina. Według wyliczeń producentów piecy deflektor zwiększa wydajność o około 30%.
7. Palenisko i płaszcz wodny – wszystkie trzy ściany paleniska wykonane są z grubej blachy kotłowej, które stanowią jednocześnie ściany płaszcza wodnego. Płaszcz wodny to stalowy zbiornik wykonany z atestowanej blachy kotłowej otaczający palenisko. Bezpośrednie działanie ognia na stalowe ściany paleniska pozwala na uzyskanie wysokiego stopnia wydajności. To doskonałe i bardzo wydajne rozwiązanie.
8. Wyjmowany popielnik – umieszczony poniżej komory spalania zapewnia bardzo szybką, łatwą i bezproblemową obsługę pieca.
9. Regulacja szybkości spalania – poprzez regulację dopływu powietrza umieszczoną w popielniku. Ten system doprowadzenia powietrza do komory spalania w maksymalny sposób podnosi jego wydajność. Powietrze doprowadzane jest pod ruszt co ułatwia i podtrzymuje proces spalania. Przymknięcie bądź otwarcie otworów przekłada się na zmniejszenie bądź zwiększenie szybkości spalania.
10. Duża komora spalania pozwala na załadunek sporej ilości paliwa stałego na wiele godzin. Oszczędzasz czas bo nie musisz co chwilę dokładać do paleniska. Takie rozwiązanie to wygoda i oszczędność czasu.
11. Półka na drewno pod piecem pozwala na przechowywanie tam drewna, brykietu bądź akcesoriów do obsługi pieca. Wymiary półki: szerokość – 375mm x wysokość – 140mm x głębokość – 400mm.
12. Naklejka znamionowa umieszczona na tylnej ścianie pieca to identyfikator produktu oraz potwierdzenie spełniania przez niego podawanych parametrów. Na naklejce znamionowej są umieszczone najważniejsze informacje o produkcie: informacja o producencie, spełnianych normach oraz posiadanym znaku CE.
13. Zasilanie wodne wyjście do podłączenia kominka do systemu centralnego ogrzewania (wyjście lewe i prawe) przystosowane na rury 5/4 cala.
Kominki wolnostojące KREKA – maksymalna oszczędność i wydajność
Wszystkie kominki KREKA E to znacznie efektywniejsze spalanie i dłuższe utrzymywanie temperatury, które zostało uzyskane poprzez zastosowanie szeregu bardzo ważnych elementów w budowie urządzenia, którymi są:
- palenisko otoczone grubym stalowym korpusem wykonanym ze stali kotłowej
- zastosowanie do budowy pieca dobrze spasowanych i przygotowanych elementów stali kotłowej wycinanej laserowo i giętej na giętarkach CNC
- doskonała szczelność urządzenia zapewniona, dzięki solidnym spawom wykonanym w osłonie gazu szlachetnego.
- doskonałe spasowanie elementów stalowych pieca, dzięki wykorzystaniu w procesie produkcji technologii cięcia laserowego oraz gięcia przy pomocy urządzeń CNC
- deflektor spalin zwiększający efektywność pieca o około 30%
- regulowany szyber do regulacji przepływu spalin
- regulowany system doprowadzenia powietrza do paleniska
Niezwykle funkcjonalny i wydajny
Kominki KREKA E dzięki przemyślanej konstrukcji są niezwykle funkcjonalne. Regulacja szybkości spalania może odbywać się na dwa sposoby – poprzez regulację szybra umieszczonego przy wylocie spalin oraz poprzez regulację przymknięcia dostępu powietrza do komory spalania, umieszczonego w drzwiczkach popielnika. Duże drzwi – praktycznie na szerokość całego pieca umożliwiają załadunek dużych polan drewna, dzięki czemu nie musimy co chwilę “podkładać do kominka”. Wyjmowany popielnik to świetne rozwiązanie eliminujące problem czyszczenia kominka. Popiół przez żeliwny ruszt opada do popielnika – obszernej szuflady, którą można opróżnić jednym ruchem.