Kominek wolnostojący EKONOMIK LUX firmy BLIST
Spełniania wymogi normy ECO Design 2022 (Ekoprojekt 2022)
Moc nominalna » 6,6kW | Moc maksymalna » 8,5kW | Waga » 50,0kg
Kominek wolnostojący EKONOMIK LUX to nowoczesny stalowo – piec kominkowy o mocy nominalnej 6,5 kW zaś maksymalnej 8,5 kW. Blist Ekonomik Lux jest kominkiem pokojowym o wysokim wskaźniku efektywności i wydajności cieplnej. Kominek został zaprojektowany jako nowoczesne i funkcjonalne urządzenie grzewcze, które dodatkowo ozdobi nowoczesne jak i tradycyjne pomieszczenie, dzięki swojemu nowoczesnemu, prostemu i minimalistycznemu stylowi. Kominek dostępny w kolorach: czerwony, beżowy, antracyt. Piece Ekonomik Lux charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną. Do każdego pieca dołączona jest instrukcja montażu, użytkowania oraz konserwacji kominka. W instrukcji znajdą Państwo Deklarację Zgodności producenta.
- Moc maksymalna kominka na ogrzanie ok. 85m2
- Znak CE (testowany przez autoryzowany ośrodek badawczy)
- Spełnia wszystkie normy krajowe i europejskie
Parametry techniczne:
- Nominalna moc grzewcza: 6,6 kW (ok. 65 m2)
- Maksymalna moc grzewcza: 8,5 kW (ok. 85 m2)
- Wymiary pieca: (wys. x szer. x głęb.): 89 x 39 x 34 cm
- Wymiary paleniska: (wys. x szer. x głęb.): 36 x 24 x 28 cm
- Wymiary szyby: (wys. x szer.): 18 x 15 cm / grubość ok. 1 cm
- Wylot spalin: tylny 120 mm
- Opał: drewno, brykiety + węgiel niskokaloryczny
- Waga: 50 kg
- Maksymalna długość polan: 30 cm (przy załadunku górnym przez fajerkę), 26 cm (przy załadunku przez drzwiczki)
- Wyłożenie paleniska: szamot: 9 cegieł (11,5 x 30,0 x 2,5 cm)
- Wydajność: 75,2%
- Kolory: czerwony, beżowy, antracyt – podaj w uwagach swój kolor
- Ruszt: żeliwny (24,5 x 16 cm / grubość ok. 1 cm)
- Temperatura spalin: 287 stopni
- Materiał wykonania: stal, szamot
- Certyfikat: CE / Deklaracja zgodności producenta
- Wykonanie: stal
- Klasa energetyczna: A
Kominek z żeliwa i stali
Zastosowanie dwóch rodzajów materiału: stali i żeliwa przy konstrukcji pieca to unikatowe rozwiązanie. Żeliwo dzięki swoim właściwościom zostało zastosowane w miejscach gdzie temperatura jest największa, natomiast stal wykorzystano w miejscach konstrukcyjnych i mniej narażonych na nagrzewanie.
Żeliwna płyta grzewcza
Dzięki zastosowaniu żeliwnej płyty grzewczej wyposażonej w fajerkę, można również piec wykorzystać do podgrzewania lub gotowania.
Wyjmowany popielnik
Kominek posiada wygodne i praktyczne rozwiązanie w postaci głębokiego, wyjmowanego popielnika. Dzięki niemu szybko i łatwo wyczyścisz kominek bez brudzenia rąk.
Palenisko wyłożone szamotem
Kominek posiada palenisko wyłożone cegłą szamotową, która jest niezwykle odporna i wytrzymała oraz długo trzyma ciepło. Szamot jest doskonałym materiałem do wyłożenia paleniska oraz najchętniej używanym przez producentów. Kominek wyposażony fajerke, która umożliwia łatwy załadunek paliwa “od góry” bez konieczności otwierania drzwiczek.
Japońska szyba
Kominek EKONOMIK LUX wyposażony jest w japońską szybę, która wytrzymuje wysoką temperaturę do 800 stopni, dzięki zastosowaniu szyby szmotowe ściany paleniska i deflektora zwiększają dopalanie spalin co sprawia, że występuje mniej zanieczyszczeń na szybie kominka. Piece BLIST wyposażone są w stalową rączkę oraz nowoczesne mocne stalowe zamknięcie komory spalania, zapewniające bezpieczeństwo.
Deflektor
Piec posiada wbudowany deflektor, umieszczony na tylnej ścianie paleniska, bezpośrednio przed wylotem spalin. Deflektor spowalniając przepływ gorących spalin do przewodu kominowego, wpływa na: zwiększenie sprawności pieca, mniejszą emisję substancji szkodliwych do atmosfery, wydłużenie żywotności pieca oraz zmniejszenia brudzenia się komory spalania sadzą.
Nasz produkt jest zgodny z Ekoprojekt (EKODESIGN)
Od początku roku 2022 obowiązują unijne przepisy odnoszące się do emisji spalin generowane przez piece, kominki i inne urządzenia energetyczne. Do tych zmian przygotowywała się cała branża grzewcza i na mocy obowiązującego prawa, obecnie w sprzedaży dostępne są wyłącznie systemy grzewcze spełniające wyśrubowane wymagania środowiskowe. Ekoprojekt to potoczna nazwa Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE. W dokumencie tym zawarte są ścisłe normy dotyczące granicznych wartości emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Ekoprojekt obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku jest równoznaczny z zakazem montażu na terenie całej UE pieców i kominków, które nie spełniają jego wymogów, do których należą:
- sezonowa efektywność energetyczna musi wynosić minimum 65% (piece i kuchenki)
- emisje cząstek stałych (PM) z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne nie przekraczają 40 mg/m3 przy 13% O2 lub 5 g/kg (suchej masy) lub 2,4 g/kg (suchej masy) w przypadku biomasy lub 5 g/kg (suchej masy) w przypadku paliwa kopalnego stałego; w zależności od wybranej metody pomiaru;
- emisje organicznych związków gazowych (OGC) z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z otwartą komorą spalania, z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie peletów oraz z kuchenek nie przekraczają 120 mgC/m3 przy 13% O2;
- emisje tlenku węgla (CO) z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie peletów oraz z kuchenek nie przekraczają 1500 mg/m3 przy 13% O2;
- emisje tlenków azotu (NOx) z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z otwartą komorą spalania, z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania i z kuchenek, wykorzystujących paliwo kopalne stałe, nie przekraczają 300 mg/m3 wyrażanych jako NO2 przy 13% O2.
Drewno to też OZE (odnawialne źródła energii)
Ogień towarzyszy nam w życiu codziennym i jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Daje przyjemne ciepło oraz poczucie bezpieczeństwa. Dlatego jednym z najlepszych form ogrzewania domu jest drewno. Naturalny opał, który nie zanieczyszcza środowiska. Rytułał palenia w kominku jest jednocześnie dla wielu formą rozrywki. Nie wiadomo na jak długo wystarczą paliwa kopalne jak ropa czy węgiel. Na pewno ich zapasy są mocno ograniczone – w odróżnienia od drewna, które jest surowcem odnawialnym. Jeśli zatem zależy Ci na ekologicznym rozwiązaniu zgodnym z OZE kominek na drewno jest świetnym rozwiązaniem. Oczywiście ważne jest to, aby kominek do spalania drewna spełniał surowe wymogi EKOPROJEKTU, które ogólnie dotyczą czystości spalin.
Spalanie drewna a ekologia
Jeśli jako paliwo do swojego kominka użyjesz suchego drewna czyli o wilgotności poniżej 20% to takie spalanie jest ekologiczne. Drewno to odnawialne źródło energii. Według naukowców bilans dwutlenku węgla podczas spalania drewna jest zerowy – wydziela się go tyle, ile drzewo pochłonęło podczas wzrostu. Spalanie drewna opałowego w odpowiednio wysokiej temperaturze redukuje szkodliwe substancje zawarte w dymie, a popiół drzewny jest pełnowartościowym nawozem naturalnym. Jeśli drewno jest odpowiednio przygotowane, nie trzeba również obawiać się o smog. Jeśli drewno do palenia w kominku jest wystarczająco suche – wtedy wydaje najwięcej ciepła i jest najzdrowsze dla środowiska a dym z takiego drewna jest przezroczysty.
Jak palić drewnem?
Drewno w kominku powinno rozpalać się zawsze od góry. Taki sposób znacząco ogranicza wytwarzanie dymu, a więc także smogu. Ponadto pozwala zaoszczędzić więcej energii i obniżyć koszty ogrzewania. Instrukcja rozpalania drewna od góry wygląda następująco: otwórz szyber kominowy oraz przepustnicę nawiewu powietrza w kominku. Na dnie paleniska ułuż obok siebie 2-3 grube polana, następnie na krzyż nieco cieńsze oraz kolejno na krzyż 2-3 cieńsze szczapy, pozostawiając między wszystkimi polanami niewielkie przerwy. Na górze stosu umieść drobne drzasgi i ekologiczną podpałkę do kominków. Nie używaj gazet, ponieważ podczas spalania farba drukarska uwalnia szereg szkodliwych substancji. Podpal rozpałkę i gotowe. Ważne – jeśli rozpalone drewno się wyżarza, nie należy dokładać wielu polan do kominka. Rozżarzone drewno należy odsunąć na tył lub bok paleniska, a nowe kawałki należy położyć obok.
Karta energetyczna
Dla każdego kominka jest dokładana w instrukcji karta energetyczna produktu potwierdzająca jego moc grzewczą oraz klasę energetyczną produktu.